BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Skaliarai

Ypatingai populiarios ir visiems gerai pažįstamos skaliarijos gamtoje plačiai paplitusios Amazonės upės baseine - nuo rytinės Brazilijos pusės, Amazonės deltos, iki Marono upės vakaruose ir Orinoko upės šiaurinėje Brazilijos dalyje. Nežiūrint to, kad šios žuvys gyvena tekančiame Amazonės vandenyje ar net labai srauniuose jos intakuose, skaliarijos mėgsta stovintį ar lėtos tėkmės vandenį. Todėl dažniausiai jos aptinkamos tykiuose užutekiuose, upių įlankose, senvagėse, laikinai užliejamose vietovėse, kur auga tanki vandens augmenija, galima pasislėpti tarp įkritusių į vandenį medžių ar pakrantės zonoje esančių akmenų.

Aprašinėti, kaip atrodo skaliarijos nėra būtinybės - tai turbūt tas pats, kaip aprašinėti gupijas. Egzistuoja dešimtys įvairiausių spalvinių šių žuvų formų - nuo visiškai juodų, raštuotų, dryžuotų, dėmėtų, iki 100% sidabrinės ar auksinės spalvos. Šių žuvų trikampė kūno forma tokia originali, kad skaliarijų neįmanoma sumaišyti su kitomis žuvimis. Tačiau patinus nuo patelių sunku atskirti net patyrusiems akvariumininkams. Vyresnių žuvų patinai turi didesnę šiek tiek gumbuotą kaktą, matomas didesnis įdubimas ties “nosimi”. Jaunų žuvų lyties praktiškai neįmanoma atskirti.

Skaliarijas galima laikyti bendrame taikių žuvyčių akvariume. Akvariumas turėtų būti ne žemesnis kaip 40 cm aukščio - prisiminkite, šių žuvų aukštis didesnis nei ilgis. Ypatingai gražiai atrodo didžiuliai, 15-20 žuvų būriai didesniuose, 300-400 litrų, akvariumuose. Gamtoje šios žuvys dažnai laikosi nedidelėmis grupėmis, todėl geriausia įsigyti bent 4-5 žuvytes, iš kurių galima tikėtis poros, o, jei pasiseks, dvejų porų. Apskritai norint laikyti skaliarijas, reiktų įsigyti bent 100 litrų akvariumą. Akvariumo kampuose reiktų tankiai pasodinti augalų, taip pat žuvims patinka vertikaliai stovinčios medžio šaknys, pailgi siauri akmenys su plyšiais. Rekomenduojama pasodinti keletą plačialapių augalų, ant kurių skaliarijos neršto metu galėtų dėti ikrus. Taip įrengtas akvariumas gražiai atrodo ir puikiai tinka skaliarijoms auginti. Skaliarijos - lėtos ir grakščios žuvys, todėl jų negalima laikyti kartu su agresyviomis, teritorinėmis žuvimis. Taip pat nerekomenduojama laikyti ir su barbusais - nes jie nugreuze skaliaru grazius pelekus

Šios žuvys gana atsparios, prisitaiko prie įvairių laikymo sąlygų, tačiau geriausiai jaučiasi minkštame ar pusiau kietame

Skaliarijos yra visaėdės žuvys, todėl jas galima šerti įvairiu maistu: tiek sausu, tiek ir gyvu. Geriausia duoti gyvo maisto - uodo trūklio lervas, koretras, tubifeksus, dafnijas ir panašiai. Reguliariai reiktų šerti ir specializuotais sausais vitaminizuotais pašarais. Kuo įvairesnis pašaras, tuo geriau. Esant tokiai dietai, gerokai padidėja tikimybė, kad žuvys bus sveikos ir maksimaliai gražių spalvų.Pterophyllum_altum.

Skaliarijoms sulaukus brandos amžiaus, susidaro ilgalaikės poros. Nerštą teigiamai veikia temperatūros pakėlimas iki 28-30°C, dH iki 10°, pH 6-7. Šios žuvys sėkmingai neršia tiek bendrame akvariume, tiek ir atskirtos į specialiai joms paruoštą neršto akvariumą. Dažniausiai dvi žuvys atsiskiria nuo likusio būrio, išsirenka tinkamą vietą nerštui ir gina savąją teritoriją. Tokias žuvis galima perkelti į neršto akvariumą (su tokiais pačiais vandens parametrais), galima palikti ir bendrame, tačiau didesnė tikimybė išauginti jauniklius yra neršto akvariume. Į akvariumą įdedamas vienas didelis ar keli plačialapiai augalai. Parą prieš nerštą patino kūne pastebimas padidėjęs gonopodijus, patelei padidėja kiauštakis. Pora skaliarijų atidžiai apžiūri augalo lapus ir išsirenka tinkamus ikreliams dėti. Prieš tai abu būsimieji tėvai kruopščiai lapą nuvalo. Kai kurie akvariumininkai skaliarijų naršinimui sėkmingai naudoja plastmasinius augalus. Atsitinka ir taip, kad neradusi tinkamos vietos ikreliams, skaliarijų pora ikrelius išneršia ant akvariumo stiklo ar netgi šildytuvo. Išneršia vidutiniškai apie 350-600 ikrelių. Tėvai ikrelius atidžiai saugo: jei nerštas įvyko bendrame akvariume, kitos žuvys nedraugiškai vejamos šalin. Inkubacijos periodas trunka 2-3 paras. Dar po 4-5 parų mailius pradeda plaukioti. Tuo metu juos reikia pradėti šerti infuzorijomis. Jauniklių auginimas priklauso nuo akvariumininko, kokį metodą pastarasis pasirenka. Skaliarijos neretai suėda savo ikrus, ypatingai pirmųjų nerštų metu, todėl kai kurie akvariumininkai iškart po neršto augalo lapą su ikreliais perkelia į specialų inkubatorių ir pritvirtina tokioje pačioje padėtyje, kaip buvo neršto akvariume, sumažindami vandens lygį iki 15 cm. Daugelis akvariumininkų leidžia žuvims pačioms auginti jauniklius. Tuo labiau, kad labai įdomu stebėti, kaip skaliarijos rūpinasi savo palikuonimis. Pastebėta, kad žuvys, iš kurių atimami ikrai, praranda sugebėjimą prižiūrėti savo jauniklius.

A.Ševčenko (žurnalas “Rybovodstvo”, nr. 1/1986) aprašo savąjį skaliarijų naršinimo būdą. Paruošiamas 150 l akvariumas be augalų ir grunto, prie stiklų 15-20 cm gylyje pritvirtinami plastikiniai plačialapiai augalai. Vandens temperatūra 22°C, dH iki 15°, pH 6,4-7,5. Vandens filtravimas ir aeracija būtini. Įleidžiama būsima reproduktorių pora ir apie porą savaičių žuvys šeriamos mažai kaloringu maistu - koretromis, retsykiais dafnijomis. 1 dieną per savaitę žuvys išvis nešeriamos. Vėliau temperatūra iš lėto keliama iki 24°C ir nekaloringas pašaras pakeičiamas kaloringu - duodama daug uodo trūklio lervų, dafnijų, tol, kol pastebima, jog žuvys pradeda ieškoti vietos ikrams dėti. Temperatūra pakeliama iki 28-30°C, vandens kietumas dar labiau sumažinamas (iki dH 4-5°). Šiuo momentu žuvys dažniausiai ir išneršia.

Rodyk draugams

Komentarai (23)

 1. Anonimas:

  o tai jas gali laikyt paprastame akvariume, be vandens filtru ir pan?

 2. Dowe:

  negalima , reijkia bent filtro ir sildytuvo

 3. anonimas:

  as ir laikau gal 4 skaliarijas ir jos ilgokai pas mane gyvena kokia jau 4 metus nemaziau

 4. Rolanda:

  pas mane skaleres padejusiuo ikrus pacios juos ir su valgo kodel taip yra?

 5. iki kiek metu skaliarai gyvena?

 6. laima:

  mazdaug iki 10metu

 7. Juste:

  o galima juos su vistelem laikyt??? ka man dabar daryt??? drauges nepagalvojusios man padovanojo, o akvariumas tai mazas pas mane…D:

 8. Greta:

  kaip atskirti patina nuo pateles? butu gerai su foto :)

 9. Greta:

  juste kiek pas tave litru akvoj?

 10. Greta:

  as taip pat turiu vistele ji jam neturetu ka nors bloga daryt… siaip pas mane jie atskirai..

 11. matas:

  pas mane tai 40l akvariumas ir skalerai padejo ikrus ant filtro o sildytuvo neturiu tik pamates kad padejo ikrus iskart atskyriau ikrus i atskira akvariuma nemanau kad kaskas is ju issiris nes iskart atskyriau o AR DARKARTA SKALERAI NERS oj jeigu ners tai ar ilgai reikes laukti?

 12. Severija:

  as laikau 1 skaliara mazame akvariume, ir keiciu 20procentu vandens kas 3 dienas, ar to uztenka, ar reikia butinai filtro? ir ar tinka universalus pasaras? gal kas gali pasakyt, kaip tiksliai reik keist vandeni?

 13. Gabrielius:

  Filras tikrai yra butinas. be filtro zuveles neisgyvens.
  Gal kas zinot kaip su tais ikrais elgtis, kad ju nesuvalgytu skaliarai?

 14. Monika:

  pas mus ant šildytuvo ne mažiau kaip 100 kiaušinių

 15. zydrune:

  pas mane sudejo ikrus skaliarijos nezinau k daryti kad kitos zuvys ju nesuvalgytu? padekit

 16. elzbieta:

  o jeigu as turiu 30 litru akva tai kiek skaliaru as galiu laikyt jeigu kas zinot atrasykit.iskart dekoju

 17. egis:

  viena

 18. nei vieno ar tu isprotejai jis tau ten nudves pats pagalvok ar tau patiktu buti visa gyvenima uzdarytas tualete

 19. Rasa:

  Skaliaru augintojau jeigu ka tai 40l talpos akvariume galima laikyti 1-2 skaliarus, pasiskaitykit internete ar pasiteiraukite pas skaliaru augintojus, nes pas mane 40l akvariume gyvena 2 skaliarai jau 4-ti metai as jau 16 metu auginu zuvytes, tai jei nezinot geriau nerasykit :)

 20. dominika:

  iki kiek gyvena skaliarai?

 21. dominika:

  ar jie gali gyventi daugiau kaip 11-12-13-14metu

 22. eimantas:

  Du skaliarai labai agresyvus jau koki pusmeti…
  Veja is akvariumo vidurio i kampus ir bagsnoja nosimi auksines zuvytes.Kodel???
  Akvariumas 100 l.

 23. erika:

  Turiu 3 skaliarus. Jiems maždaug 5 mėnesiai ir tik vienas iš jų yra piktas.

Rašyti komentarą